PV ja aku kaablid ning suuruse arvutamine
Mis on päikesepaneelide PV kaabel?
"Päikeseenergia PV kaabel" viitab päikeseenergia süsteemides kasutatavale kaablile. PV tähistab päikeseenergia (inglise keeles "photovoltaic") ja seda kasutatakse päikesepaneelide ühendamiseks energiakogujate, inverterite ja muude päikeseenergia süsteemi komponentidega.
Päikeseenergia PV kaabel peab olema vastupidav päikese kiirgusele, ilmastikutingimustele ja UV-kiirgusele. Lisaks peab see olema elektriliselt isoleeritud ja vastama elektriohutuse standarditele. Enamasti on need kaablid valmistatud ristseotud polüetüleenist (XLPE) või etüleenpropüleenkummist (EPR), mis tagab nende vastupidavuse ja pikaealisuse.
PV kaablites on tavaliselt kaks põhiliiki juhtmeid: positiivne (P) ja negatiivne (N), mis ühendavad päikesepaneelid süsteemi. Need kaablid suudavad edastada päikesepaneelidelt kogutud alalisvoolu (DC) elektrienergiat inverteritesse, mis muudavad selle vahelduvvooluks (AC), mida saab kasutada kodumajapidamiste elektrisüsteemis või edastada üldisesse võrku.
Kaablite läbimõõt esitatakse Euroopas mm2, USA-s ja kusjuures mujal maailmas on enim levinud AWG. Ka meetrisüsteemi kasutavad riigid kasutavad tihti AWG tähistust. Väga hea AWG mõõdustikust mm2 ja vastupidi konverteri leiate SIIT!
Millised on PV kaabli olulised näitajad?
Päikeseenergia PV kaabli olulised näitajad hõlmavad mitmeid omadusi ja tehnilisi spetsifikatsioone, mis tagavad selle tõhusa ja ohutu kasutamise päikeseenergia süsteemides. Mõned olulised näitajad on järgmised:
-
Pinge taluvus (Voltage Rating): Veendu, et valitud kaabel vastab süsteemi pinge nõuetele. Päikeseenergia süsteemides on tavalised pingetähised 600 V, 1000 V või 1500 V.
-
Voolutugevus (Current Rating): Arvesta päikesepaneelide maksimaalse voolutugevusega ja vali kaabel, mis suudab seda ohutult taluda. Kaabli voolutugevust mõjutavad ristlõikepindala, materjal ja temperatuuritaluvus.
-
Ilmastikukindlus: PV kaabel peab olema vastupidav päikese kiirgusele, UV-kiirgusele, niiskusele ja muudele ilmastikutingimustele. Vali kaabel, mis on spetsiaalselt loodud välitingimustes kasutamiseks.
-
Mehaaniline vastupidavus: Kaabel peab taluma mehaanilisi koormusi, nagu tuule- või lumekoormus. Vali kaabel, mis on piisavalt tugev, et vastu pidada konkreetsele paigalduskeskkonnale.
-
Temperatuuri taluvus: Kaabel peab säilitama oma jõudluse erinevates temperatuuritingimustes. See on eriti oluline, kuna päikeseenergia süsteemid võivad kogeda nii kõrgeid kui ka madalaid temperatuure.
-
Elektriline isolatsioon: Veendu, et kaabel pakub piisavat elektrilist isolatsiooni, et vältida lühiseid ja tagada kasutaja ohutus.
-
Standarditele vastavus: Vali kaabel, mis vastab asjakohastele standarditele ja regulatsioonidele. See tagab, et kaabel vastab elektroohutuse ja kvaliteedinõuetele.
-
Kaugus ja kaabli pikkus: Kaabli valimisel tuleb arvestada kaugusega päikesepaneelide ja muude süsteemi komponentide vahel. Veendu, et valitud kaabel vastab süsteemi konfiguratsioonile ja vajalikule pikkusele.
-
Tootja maine: Eelista usaldusväärseid tootjaid, kellel on hea maine päikeseenergia sektoris. See aitab tagada kaabli kvaliteeti ja vastavust tehnilistele nõuetele.
Enne otsuse langetamist tutvu kaabli tehniliste andmelehtedega, konsulteeri päikeseenergia süsteemide eksperdiga ja järgi asjakohaseid paigaldusjuhendeid. Õige kaabli valik on oluline, et tagada süsteemi tõrgeteta toimimine ja pikaealisus.
Kuidas PV kaablit valida?
PV kaabli valiku 3 kõige olulisemat näitajat on:
-
Pinge taluvus (Voltage Rating). See on ennekõike seotud suuremate päikeseparkidega. Kodused väiksemad off-grid päikesepaneelide komplektid nii naljalt üle 1000V ei lähe.
-
Voolutugevus (Current Rating): See on vast kõige olulisem näitaja ning sellega eksitakse kõige enam. Vale läbimõõduga kaabel ning vale kaitse on ohtlik ja potentsiaalse tulekahju tekke algallikas.
-
Kaugus ja kaabli pikkus: Kaabli valimisel tuleb arvestada kaugusega päikesepaneelide ja muude süsteemi komponentide vahel. Veendu, et valitud kaabel vastab süsteemi konfiguratsioonile ja vajalikule pikkusele.
Siin on sulle meie arvates kõige lihtsam tabel, kus välja toodud on nii AWG kui mm2 mõõdustikud ning eriti oluline on, kui palju voolutugevust need kaablid kannatavad teatud meetrite juures. Pikkuse juures arvesta 3% juures olevaid näitaiad. Täpsem info SIIT!
PS!PS! PS! Kaabli kogupikkus ei ole vaid üks suund, vaid DC süsteemis on kaabli kogupikkus positiivne kaabel + negatiivne kaabel. Ehk nt kui sul on inverter 2m kaugusel akust, siis kaabli kogupikkus on 4m, mitte 2. Näiteks kui kasutad 12V 2500W inverterit, siis kaablid peavad taluma 2500 / 12 = 208A + ohutusreserv, seega ca 225A. Inverteri kaugus on 1m, siis PEAD kasutama vähemalt 00AWG või 75mm2 kaablit. Ka kaablikingad peavad suutma taluda samasugust voolutugevust, kui kaabel. Kaablit peab kaitsma õige kaitse.
Kuidas PV kaablit paigaldada?
PV kaabli paigaldamisel AC kaabli paigaldamisega võrreldes suuri erinevusi ei ole. Kuigi PV kaablitel on suurem ilmastikukindlus, soovitame ikka kaablid paigaldada kõrisse. Kaablid peavad olema korralikult kinni, et tuul neid liigutada ei saaks ä- kaarleegi oht. Kõige tundlikum osa kaablist on pigem MC4 ühendused - need peavad olema korralikult kinni ning veetihedad (mina kasutan lisaks olemasolevale kummist tihendile alati silikooni, kui MC4 ühendus on väljas. Isegi, kui jääb paneeli alla).
Suurim pead murdmist vajav koht on katusest läbiviigu tegemine ja hoonesse sissetuleku tee tegemine. See sõltub niivõrd palju hoone ehitusest, et mingeid konkreetseid soovitusi on kole raske anda. Kõige lihtsam on kindlam on kõri vedamine räästa alt ja räästa ning vihmaveerenni vahelt ülesse paneeli all paigaldus. Siis ei pea eraldi auku katusekattesse lõigata.
Kui paneelid on maapinnal, peate kaevama ca 0,5-0,75cm sügavuse kraavi, mille põhja panete ca 10cm killustikku (vihmavee ärajuhtimiseks), selle peale paigaldate spetsiaalselt maapinna sisse paigalduseks mõeldud kõri, kõri peale omakorda killustiku, siis liiv ja liiva peale kollame lint (kui kunagi teete kaevetöid, siis kollane lint vähendab võimalust, et te märkamatult kaabli puruks tõmbate). Kõige lõpuks muld tagasi.
SVENI LEMMIKUD POES
24V 3000W kontroller-inverter
Off-grid, MPPT
450EUR
TERVIKLIKUD KOMPLEKTID
TARNE 14-20 PÄEVA