top of page

Mis on päikeseenergia inverter?

Siit leiad kogu info inverterite kohta.

Head lugemist.

12V 1500W inverter_edited.png

Mis on päikesepaneelide inverter?

Inverter on elektrooniline seade, mis muudab alalisvoolu (DC) vahelduvvooluks (AC). See muundamine on oluline olukordades, kus elektriseadmed või -seadmed töötavad vahelduvvoolul, kuid saadavalolev toiteallikas, nagu akud või päikesepaneelid, tekitab alalisvoolu.

 

Siin on inverteri peamised omadused ja funktsioonid:

  1. Alalisvoolu muundamine vahelduvvooluks: Inverteri peamine ülesanne on muuta alalisvool, tavaliselt akudest või taastuvenergiaallikatest pärit, vahelduvvooluks. See võimaldab kodumasinatel, elektroonikal ja muudel seadmetel, mis vajavad vahelduvvoolu, töötada.

  2. Lainejada ehk siinus: Inverterid võivad toota erinevaid lainejadasid, kus kõige levinumad on puhas siinuslaine, muudetud siinuslaine ja ruutlaine (modified). Puhta siinuslaine inverterid toodavad sujuvat ja järjepidevat lainet, sarnaselt elektrivõrgu poolt tarnitavale energiale, mis muudab need sobivaks paljude elektroonikaseadmete jaoks. Muudetud siinuslaine ja ruutlaine inverterid on odavamad, kuid võivad olla mitte kõigi seadmetega ühilduvad.

  3. Pinge ja sageduse reguleerimine: Kvaliteetsed inverterid on konstrueeritud reguleerima väljundpinget ja sagedust, tagades stabiilse ja usaldusväärse elektrienergia. See on oluline elektroonikaseadmete õige toimimise jaoks, kuna need võivad olla tundlikud toitekvaliteedi kõikumistele.

Invertereid kasutatakse laialdaselt erinevates rakendustes, sealhulgas elamute päikeseenergia süsteemides, iseseisvates suvilates, haagissuvilates, paatides ja hädaolukorra tagavaraenergia süsteemides. Need mängivad olulist rolli taastuvenergiaallikate ja aku salvestamise praktiliseks muutmisel, et toita mitmekesist valikut seadmeid ja kodumasinaid.

Kuidas inverterit valida?

Päikesejaama jaoks sobiva inverteri valimine on oluline samm süsteemi tõhususe ja töökindluse tagamiseks. Siin on mõned olulised kaalutlused, mida arvestada inverteri valimisel päikesejaamale:

  1. Võimsus (Watt): Määrake päikesejaama koguvõimsus, arvestades päikesepaneelide koguvõimsust. Inverteri võimsus peaks olema piisavalt suur, et toetada kõiki tarbijaid, mida sa korraga plaanid kasutada.

  2. Lainekuju: Valige inverter, mis toodab puhassiinuslainet. Puhassiinuslaine tagab, et inverteri poolt genereeritud vahelduvvool oleks kvaliteetne ja sobiks kõigi tüüpiliste kodumasinate ja elektroonikaseadmetega.

  3. Kasutusotstarve (Grid-Tie või Off-Grid): Valige inverter vastavalt päikesejaama konfiguratsioonile. Kui olete ühendatud elektrivõrguga, valige võrguga ühendatud (grid-tie) inverter. Kui kasutate päikesejaama iseseisvalt, valige off-grid inverter, mis võimaldab teie süsteemil töötada ilma välise võrguühenduseta.

  4. Efektiivsus: Vaadake inverteri efektiivsust. Kõrgema efektiivsusega inverterid muundavad päikeseenergiat väiksemate kaotustega, suurendades seeläbi süsteemi üldist tõhusust.

  5. Kaitsefunktsioonid: Kontrollige, milliseid kaitsefunktsioone inverter pakub. Need võivad hõlmata ülekoormuskaitset, lühisekaitset, ülekuumenemiskaitset ja madala pinge kaitset.

  6. Kasutusmugavus ja jälgimine: Valige inverter, mis pakub kasutajale lihtsat kasutusmugavust ja võimaldab süsteemi jälgida. Mõned inverterid võimaldavad jälgida päikesejaama tootlikkust nutiseadmete või arvuti kaudu.

  7. Tootja maine ja garantii: Uurige inverteri tootja mainet ning veenduge, et inverteril oleks piisav garantii. Tuntud ja usaldusväärsed tootjad pakuvad tavaliselt paremat kvaliteeti ja kauakestvust.

Kui kasutad LiFePO4 akusid, siis lisaks eelpool toodule on kriitiliselt oluline tagada õige voolutugevusega aku BMS. Üldjuhul on nt 12V 100Ah LiFePO4 akul 100A BMS, mis tähendab pidevat koormust mitte ole 100A ehk ca 1200-1300W. Seega kui sul on 12W 2500W inverter, siis pead panema 2 lifepo4 akut paralleelselt või kohe ostma 12V 200Ah LiFePO4 aku, mille bms on minimaalselt 150A (tavaliselt on 200A).

Kui sul ei ole plaanis peenelektroonikat inverterile järgi ühendada ning soovid, et inverter annaks AC voolu nt pumpadele, siis pole mõtet kallimad puhassiinusinverterit osta. Osta modified inverter (ruutlaine), kuid arvesta, et selle 3000W on tegelikult 2700-2800W.

PS! Sa ei saa kasutada 12V inverterit 24V süsteemis jne. Ehk kui sa muudab päikeseenergia süsteemi suurust, siis inverterid on pea ainukesed elemendid kogu komplektist, mille pead uue ostma.

Kui palju maksab off-grid inverter?

Inverterite hind sõltub müüjast ja margist ning kas see on puhassiinus või modified. Puhassiinusinverter on 30-40%% kallim, kui sama võimsusega modified inverter. Mida tuntum bränd, seda kallim, kui üldjuhul ka kvaliteetsem. Inverteri sisse ei näe enne, kui see lahti võtta. Ka puhassiinusinverteritel on vahe - nad kas on mõeldud mobiilsena (müüakse kui autoinverter) või statsionaarsena kasutamiseks. Suvilates, kus soovitakse energiat vaid lühikest aega kasutada, sobib mobiilne inverter (nt EASUN tooted siin lehel) hästi. Kui aga soovitakse kasutada suuremaid seadmeid ja pikema aja vältel, siis kasutada kindlasti statsionaarseid invertereid (näiteks EDECOA tooted siin lehel).

TIppklassi tippude tipp 12V 1600W inverter, millel on ka bluetooth maksab 900EUR soodukaga. Keskklassi oma ca 500-600EUR, odavama otsa omad 300EUR. Meie Aliexpressist ostetud ja testitud 12V 1500W variant, millel pole bluetoothi, maksab 187EUR. 

SVENI LEMMIKUD POES

Päikeseenergia LiFePO4 aku 12V 100Ah
HalbOkeiHeaSuperFantast

450EUR

80A MPPT päikeseenergia laadimiskontroller
HalbOkeiHeaSuperFantast

170EUR

24V 3000W hübriidinverter_edited.png

24V 3000W kontroller-inverter

Off-grid, MPPT

HalbOkeiHeaSuperFantast

450EUR

24V 3000W madalsagedus puhasiinuslaine päikeseenergia inverter
HalbOkeiHeaSuperFantast

650EUR

HalbOkeiHeaSuperFantast

380EUR

25,6V 100Ah_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

860EUR

60A MPPT päikeseenergia kontroller
HalbOkeiHeaSuperFantast

120EUR

375W päikesepaneelide müük
HalbOkeiHeaSuperFantast

130EUR

TERVIKLIKUD KOMPLEKTID

TARNE 14-20 PÄEVA

Camper Van_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

2290EUR

Camper Van_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

2400EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

995EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

1690EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

1700EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

2890EUR

bottom of page