Mis on päikeseenergia kontroller?
Päikeseenergia kontroller, mida tuntakse ka päikese laadijana või päikeseenergia laadimiskontrollerina, on seade, mida kasutatakse päikeseenergia süsteemides, et juhtida elektrienergia voogu päikesepaneelidelt akudesse või muudesse energiasalvestusseadmetesse. Selle põhiülesanne on tagada, et päikesepaneelid annaksid optimaalse võimsuse akude laadimiseks ilma nende ülelaadimise või liiga tühjaks saamise riskita.
Päikeseenergia kontrolleri põhifunktsioonid hõlmavad järgmist:
-
Laadimisregulaator: Päikeseenergia kontroller jälgib päikesepaneelide genereeritud elektrienergia taset ja reguleerib laadimisprotsessi vastavalt. See väldib ülelaadimist, mis võib kahjustada akusid.
-
Aku kaitse: Kontrolleril on funktsioon, mis jälgib aku laetuse taset ja takistab selle alla laetust liiga madalale, mis võiks samuti kahjustada akut.
-
Voolu reguleerimine: Kontroller reguleerib elektrivoolu, mis liigub päikesepaneelidelt akudesse või tarbijaseadmetesse, tagades optimaalse ja tõhusa energiakasutuse.
-
Juhtimine ja jälgimine: Mõned päikeseenergia kontrollerid võimaldavad kasutajatel jälgida süsteemi jõudlust ja seadistada erinevaid parameetreid vastavalt vajadusele. Mõnedel on ka ekraanid või liidesed, mis kuvavad olulist teavet, nagu aku laetuse tase, päikesepaneelide tootlikkus jne.
Päikeseenergia kontrollerid on oluline komponent autonoomsetes päikeseenergia süsteemides, näiteks päikeseenergia süsteemides, mis on mõeldud kodudele, karavani- või paadisüsteemidele, samuti kaasaskantavate päikeseenergia laadijate jaoks. Need aitavad tagada süsteemi tõhusa toimimise, pikendavad aku eluiga ja kaitsevad seadmeid võimalike kahjustuste eest.
Et mitte tehnilise lobaga teid tüüdata, siis hoidke PWM kontrolleritest eemale (väga ebaefektiivsed) ehk valige alati MPPT kontroller. PWM on põhimõtteliselt nagu sisse ja välja lülitamise nupp, mis lülitub sisse ja välja hästi kiiresti. Selle efektiivsus on seotud otseselt sissetuleva pinge ja voolutugevusega, seejuures PWM ei muuda sissetulevat voolu, vaid ainult vähendab. Näiteks kui sa kasutad 20V 5A (100W) päikesepaneeli, siis PWM alandab selle 20V pinge 14.4Vini ehk sa automaatselt kaotad 5.6V. Kui sa aga peaksid tegema erakordselt rumala vea ja kasutad kahte samasugust paneeli seerias ehk kokku 40V ja 5A, siis sa kaotad 25,6V!!!!!! PWM ei muuda pinge vähendamisest ülejäävat energiat ampriteks, nagu seda teeb MPPT.
On ka tekkinud uusi "tegijaid", kes väidavad, et nende PWM on täiustatud. See on vb tõsi, kuid see on sama, kui keegi tuleb välja täiustatud hobuvankriga.
MPPT seevastu alati otsib aku jaoks parimat pinget ja vähendades pinget, kuid suurendades amprite arvu. Efektiivsus on erakordselt suur- 98%. Sellel on mitu aku laadimise tsüklit, et akut kaitsta ja kuigi see maksab 2-3 korda rohkem, kui PWM, siis see on hinnavahe kaob, kui su päikesepaneelide park on võimsam, kui 300W.
Kontrolleri valikul on ainult mõned olulised kriteeriumid. Mina ei pea telefoniga ühendamise viise oluliseks kriteeriumiks, aga kui see on sulle oluline, siis pead valima ka vastava kontrolleri.
Olulised kriteeriumid on:
1- lubatud päikesepaneelide koguvõimsus
2- lubatud maksimaalne pinge avatud ahelas ehk Voc.
3- mõnel kontrolleril ka lühisvool ehk Isc, kuid see kehtib väga võimsate kontrollerite kohta ja ka hübriidinverterite kohta.
4 - kasutatavus nominaalpingetel. Väiksemad on kasutatavad nii 12V kui 24V süsteemides, suuremad lisaks 12V ja 24V ka 36V ja 48V süsteemides.
Kõik need näitajad on kontrollerile peale kirjutatud ja alati ära näidatud. Siin on mõned näited.
30A MPPT
12 ja 24V süsteemid
Voc 75V
Max PV 12V 390W/ 24V 780W
60A MPPT
12V, 24V, 36V, 48V süsteemid
Voc 12V - 100V / 24V - 150V / 36V - 150V/ 48V - 150V
Max PV 12V -720W/ 24V- 1440W
60A MPPT
12V, 24V, 36V, 48V süsteemid
Voc 150V
Max PV 12V -900W/ 24V- 1900W / 48V - 3800W
24V 3600W hübriidinverter
24V
Voc 500V
Max PV 4000W