top of page

Korduma kippuvad küsimused alates päikeseenergia investeeringust kuni aliekspressist tellimiseni

KKK

Kas päikeseenergia on hea investeering?

Erinevad ettevõtted, mis päikeseneenergiasüsteeme paigaldavad, räägivad erinevat juttu, kuid üldiselt ollakse ühele  meelel, et koos toetustega tasub päikeseenergiasüsteem end ära 9-11 aastaga. Ma ei saa ligi andmetele, milliseid protsesse nad selle hinna sisse arvestavad, kuid mulle tundub, et nad ei arvesta sisse päikesepaneelide puhastamist ja tervikuna päikeseenergia süsteemi hooldusi. Lisaks paistab, et nad ei arvesta, et ka inverter ise suure tõenäosusega vajab enne kümmet aastat vahetamist. Seega mina ütlen ei- rahalise investeeringuna pigem mitte. Küll aga investeeringuna oma energia sõltumatusesse ja toimepidevusse. Sa oled omaenda energiaperemees juhul, kui sul on päikeseenergia salvestamise võimekus.

 

Kui usaldusväärne on Aliexpressist tellimine? Mu tuttavad on saanud petta.

Aliexpressis nagu kõikides sarnastes ettevõttelt-inimesele kauplemisplatvormides on pettureid üksjagu, kuid julgen väita, et vähem, kui nt FB turul. Aliexpressis on väga hea tagasiside andmise süsteem, mis kohe petturid tuvastab ning Ali need kasutaja kinni ka paneb, kuid alati saab teha uue kasutaja. Mis alati reedab petturid on madal rating number, väike müüdud toodete arv, tagasiside peitmine ning kasutaja üldine usalduse hinnang.

Kõik tooted siin lehel on tulnud kohale ja on testitud. Tooteid, mis pole testi läbinud või mis üldse ei vasta kirjeldusele te siit ei leia. Kõik tooted, mis tulevad Euroopa ladudest, neile kehtivad kõik ELi nõuded, sh garantii ja tagastus. Oleme need tooted eraldi märgistanud sildiga EL.

Kas saan olla kindel, et kaup tuleb kohale?

Kõik tooted siin lehel on tulnud kohale ja on testitud. Tooteid, mis pole kohale tulnud või transport on olnud kahtlane, nende toodete linke siit ei leia. On mõned tooted, mille transport ei ole läbinähtav, kuid mis on tingitud transpordikoridorist - nt akud, mis tulevad Hiinast. Need pannakse suurtele ookeani laevadele ja ookeanil ning merel olles ei ole kauba transiit jälgitav. Kuid need kõik saabuvad kohale.

Kui pikk on tarneaeg?

Tarneaeg sõltub kohast, kust kaup teele pannakse. Kõik tooted, mis tulevad Euroopa ladudest, need tulevad kohale 4-8 päevaga. Oleme need tooted eraldi märgistanud sildiga EL. Hiinast tulevad tavaliselt 1 kuu, suuremad kaubad. nt akud võivad tulla ka 2 kuud. Kui kusagil on olnud oluline tarnehäire, nt Suessi kanali läbimine, siis võib minna ka 3 kuud. Seega olge kannatlik, see tuleb kohale.

Kui turvaline on Hiina kaup?

Hiina kaup ei ole enam madala kvaliteedi sünonüüm. Hiina on maailma suurim elektroonikatoodete ja -elementide tootja. Sul pole kodus ühtegi seadet, kus poleks Hiinas toodetud toodet sees. Kõik tooted on testitud ja nt inverteritele teeme ka crash-teste - koormame oluliselt suurema koormusega lihtsalt selleks, et näha kaitsme läbipõlemist. Kõikidel lingitud toodetel on CE märgistus.

Kas kaubaga tuleb kaasa eestikeelne juhend?

Ei tule. Tuleb inglisekeelne, kuid üldjuhul on need piltidega ja üsna lihtsalt. Kui jääd jänni, helista kohe meile, me aitame.

Kas garantii kehtib?

Jah, kõikidel toodetel on garantii, kuid kui kaup tuleb Hiinast, siis tagasisaatmise protsessi pole rahaliselt mõtet ette võtte. Kui ELi laost, siis kindlasti. Kuna müüjad ei taha saada sinult halba hinnangut või tagasisidet, siis nad on valmis tegema kõik, et sa saaksid sind rahuldava lahenduse. Seega ära hoia tagasi, anna müüjale teada ja te leiate lahenduse. 

Kui ma jään jänni, kust ma abi saan?

Meie käest. Need tooted on meile tuttavad ja me aitame sind. 

Kas mul peab olema Ali konto?

Jah, sul peab olema Ali konto. Kui sa ei taha teha, siis me saame sinu eest tellida, vastu võtta, kontrollida ja edasi saata. Ettemaks on 100% ja meie tasu on 10% ostuhinnast, millele lisandub saatmiskulu. Selleks, et kaupa kontrollida, peame me pakendi avama. Palun arvesta sellega.

Kas Eestisse saabumisel lisandub lisamakse?

Kaubale, mis saabub väljaspoolt ELi võib lisanduda tollimaks, kuid ei pruugi. Kaubale, mis tuleb Euroopa laost lisamakse ei lisandu.

Häid nippe ja soovitusi päikeseenergia kohta

13.01.23 Grid-tie inverteriga ei ole võimalik akusid ühendada. Seega mõtle hoolega, kas sa võiksid tulevikus tahta oma enda energiajulgeolekut suurendada. Kui jah, siis osta hübriidinverter Grid-tie funktsiooniga. 

13.01.23 Kui soovid alustada, aga veel ei tea, kui suureks süsteemi ajada tahad, siis kindlasti osta selline kontroller/hübriidinverter, millel oleks võimalik järgi ühendada palju paneele, akupank ning jäta endale ka võrku müümise ehk Grid-tie võimalus. Ehk siis oluline on alustada korralikust hübriidinverterist.

04.12.22 Isoleeri kõikide tööriistade katmata osad, mida mis pole otseselt vajalikud protseduuride läbiviimiseks. Nt kruvikeerajal vajad sa vaid otsa, ülejäänud varrele isoleerteip ümber. Sama kehtib tangide ja muude tööriistade kohta. Samuti kõik kaablite otsad ja kinnitused, mis jäävad kaitsekaante alt välja.

 

04.12.22 NB! Sa ei tohi hübriidinverteri juures mingeid ühendusi teha, kui AC, aku ja PV vooluring on suletud ehk kaitsmed pole välja lülitatud. NT kui sa ühendad paneelide kaableid, siis AC kaitse peab olema välja lülitatud. JA paneelide kaablite ühendamisel peavad ka nende kaablite kaitsmed olema välja lülitatud. Kui su AC süsteem peaks kokku puutuma DC poolega, siis kõrvetad inverteri koheselt läbi. See polegi nagu soovitus- see on rohkem nagu kohustus!

04.12.22 NB! Korraga ei tohi võtta kinni PV plusskaabli isoleeritama otsas ja miinuskaabli isoleerimata otsast. Kui sul on 48V süsteem, siis see võib tähendada sadu volte ja kümneid ampreid, mis läbi su keha jooksevad ja see võib tähendada surma. Väiksema pingena süsteemi korral pole see nii suur probleem, kui sul just ei ole südamestimulaatorit. Seega üks ühendus korraga ja ALATI KAITSMED VAHELE!!!!

 

04.11.22 DEPOs on praegu  müügil 405W paneelid hinnaga 170EUR. Seega kui oled pigem kodukasutaja, ja suuri päikesepõlde rajada ei kavatse, siis see on hea diil. Kõige levinumad on 450W ja 500W. Levimise ulatus on oluline kättesaadavuse pärast - sa ei saa ühendada erineva võimsusega paneele omavahel kokku-´neil on erinevad pinged ja voolutugevused. No sa saad, kuid seeriaühenduse korral määrab kogu su pinge kõige väiksema pingega paneel (isegi, kui neid on vaid 1 ja teisi 100), paralleelühenduse korral kõige väiksema amprite arvuga paneel.

 

04.11.2022. Pane pigem alati paneele maksimaalselt. Meil on väga palju pilviseid ilmasid ning paigalduse hind väga ei erine, et kas 3 paneeli või 10. Paigaldus võib olla isegi kallim, kui paneelid ise. Samas ei ole nende paigaldamine katusele eriline raketiteadus - isegi eterniitkatusele on spetsiaalsed suure kummitallaga kinnitused ja alati saab kasutada olemasolevaid kruviauke - pole vaja lisaauke puuridagi. Paneelid pole enam nii kallid.

04.11.2022. Kui mõtled, et kust alustada kokkuhoiuga, siis pane esimese hooga päikese peale oma elektriline kuumaveeboiler. See on väga suur energiasöödik. Kasuta hübriidinverterit, siis ei jää sa ilma soojast veest, kui päikest pole. Kui tootmist jääb üle, siis võid järjest lisada - nt telekas, ruuter ja digibox, külmkapp. Valgustid (kui on LED), võtavad kõige vähem. Neid pole isegi mõtet panna. Kuid arvesta, et sul peab olema teine elektrikapp, kus on täpselt samad kaitsmed, sh rikkevoolukaitse, mis su põhielektrikapil.

bottom of page