top of page

SOOVITUSED, KOGEMUSED, MÕTTED

13.01.23 Grid-tie inverteriga ei ole võimalik akusid ühendada. Seega mõtle hoolega, kas sa võiksid tulevikus tahta oma enda energiajulgeolekut suurendada. Kui jah, siis osta hübriidinverter Grid-tie funktsiooniga. 

13.01.23 Kui soovid alustada, aga veel ei tea, kui suureks süsteemi ajada tahad, siis kindlasti osta selline kontroller/hübriidinverter, millel oleks võimalik järgi ühendada palju paneele, akupank ning jäta endale ka võrku müümise ehk Grid-tie võimalus. Ehk siis oluline on alustada korralikust hübriidinverterist.

 

13.01.23 Ära kasuta hübriidinverterit, kui sul pole võrguenergiat. Selle inverteri sisendpinge selleks, et see korralikult töötaks on väga suur ja talvel pilvise ilmaga, nagu meil 3 kuud siin on, jääd sa jänni. 

04.12.22 Isoleeri kõikide tööriistade katmata osad, mida mis pole otseselt vajalikud protseduuride läbiviimiseks. Nt kruvikeerajal vajad sa vaid otsa, ülejäänud varrele isoleerteip ümber. Sama kehtib tangide ja muude tööriistade kohta. Samuti kõik kaablite otsad ja kinnitused, mis jäävad kaitsekaante alt välja.

 

04.12.22 NB! Sa ei tohi hübriidinverteri juures mingeid ühendusi teha, kui AC, aku ja PV vooluring on suletud ehk kaitsmed pole välja lülitatud. NT kui sa ühendad paneelide kaableid, siis AC kaitse peab olema välja lülitatud. JA paneelide kaablite ühendamisel peavad ka nende kaablite kaitsmed olema välja lülitatud. Kui su AC süsteem peaks kokku puutuma DC poolega, siis kõrvetad inverteri koheselt läbi. See polegi nagu soovitus- see on rohkem nagu kohustus!

04.12.22 NB! Korraga ei tohi võtta kinni PV plusskaabli isoleeritama otsas ja miinuskaabli isoleerimata otsast. Kui sul on 48V süsteem, siis see võib tähendada sadu volte ja kümneid ampreid, mis läbi su keha jooksevad ja see võib tähendada surma. Väiksema pingena süsteemi korral pole see nii suur probleem, kui sul just ei ole südamestimulaatorit. Seega üks ühendus korraga ja ALATI KAITSMED VAHELE!!!!

 

04.11.22 DEPOs on praegu  müügil 405W paneelid hinnaga 170EUR. Seega kui oled pigem kodukasutaja, ja suuri päikesepõlde rajada ei kavatse, siis see on hea diil. Kõige levinumad on 450W ja 500W. Levimise ulatus on oluline kättesaadavuse pärast - sa ei saa ühendada erineva võimsusega paneele omavahel kokku-´neil on erinevad pinged ja voolutugevused. No sa saad, kuid seeriaühenduse korral määrab kogu su pinge kõige väiksema pingega paneel (isegi, kui neid on vaid 1 ja teisi 100), paralleelühenduse korral kõige väiksema amprite arvuga paneel.

 

04.11.2022. Pane pigem alati paneele maksimaalselt. Meil on väga palju pilviseid ilmasid ning paigalduse hind väga ei erine, et kas 3 paneeli või 10. Paigaldus võib olla isegi kallim, kui paneelid ise. Samas ei ole nende paigaldamine katusele eriline raketiteadus - isegi eterniitkatusele on spetsiaalsed suure kummitallaga kinnitused ja alati saab kasutada olemasolevaid kruviauke - pole vaja lisaauke puuridagi. Paneelid pole enam nii kallid.

04.11.2022. Kui mõtled, et kust alustada kokkuhoiuga, siis pane esimese hooga päikese peale oma elektriline kuumaveeboiler. See on väga suur energiasöödik. Kasuta hübriidinverterit, siis ei jää sa ilma soojast veest, kui päikest pole. Kui tootmist jääb üle, siis võid järjest lisada - nt telekas, ruuter ja digibox, külmkapp. Valgustid (kui on LED), võtavad kõige vähem. Neid pole isegi mõtet panna. Kuid arvesta, et sul peab olema teine elektrikapp, kus on täpselt samad kaitsmed, sh rikkevoolukaitse, mis su põhielektrikapil.

bottom of page