top of page

Mis on päikesepaneel?

Siit leiad kogu info päikesepaneelide kohta. Head lugemist.

Sunset on Solar Panels

Mis on päikesepaneel?

Päikesepaneel on seade, mis muundab päikesevalguse elektrienergiaks. Need koosnevad päikeserakkudest, mida nimetatakse ka fotogalvaanilisteks rakukesteks. Fotogalvaanilised rakud on valmistatud pooljuhtmaterjalidest, nagu räni, mis suudavad päikesekiirgusest saadava valguse abil tekitada elektrivoolu.

 

On olemas mono ja polü päikesepaneelid, mis erinevad efektiivsuse osas, kuid kuna mono on polü paneelideks natukene kallimad, siis tavakasutajale vahet ei ole.

 

Lisaks on saab neid liigitada jäikuse järgi - on jäiga raamiga päikesepaneelid ning on painduvad päikesepaneelid. Painduvaid paneele kasutatakse pigem siis, kui päikesepaneele on vaja liigutada või kui pind ei võimalda jäiga paneeli paigaldust. Ka efektiivsus on painduval paneelil halvem, tulenevalt halvemast soojuse ärajuhtimise võimest.

Päikesepaneelid on üks olulisemaid komponente päikeseenergia süsteemides, mida kasutatakse taastuvenergia tootmiseks. Kui päikesepaneelid on paigaldatud päikese käes, hakkavad nad neile langeva valguse abil tekitama elektrivoolu. See elektrivool saadetakse seejärel läbi inverteri, mis muudab selle vahelduvvooluks (AC), mida saab kasutada koduste seadmete ja elektrisüsteemide toiteks või saata elektrivõrku.

Päikesepaneelid on keskkonnasõbralikud ja jätkusuutlikud energiaallikad, kuna nad ei tekita õhus saasteaineid ega süsinikujalajälge energia tootmisel. Need on leidnud laialdast kasutust nii majapidamistes kui ka tööstuses, aidates kaasa puhta energia tootmisele ja sõltumatusele fossiilkütustest.

Millised on päikesepaneeli olulised näitajad?

Päikesepaneelidel on mitmeid olulisi näitajaid, mis sõltuvad ennekõike kasutamise kohast ja vajadusest. Toon välja mõned olulisemad.

1) Painduvus. On olemas jäiga raamiga päikesepaneelid ning painduvad päikesepaneelid. Jäiga raamiga päikesepaneelid on selgelt enam kasutatavad, sest üldjuhul paigaldatakse need statsionaarselt ning neid üldjuhul ei liigutata. Painduvaid kasutatakse siis, kui on soov neid lihtsalt liigutada või kui jäika paneeli ei saa panna. Näiteks matkaautode katused ja jahtide erinevad kumerad pinnad. Mina kasutan painduvaid paneele reisidel - hea auto katusele panna.

2) Hind. Mida enamlevinud ja võimsam paneel, seda odavam on. Nt 100W paneel maksab Alist ise tellides 74EUR, Eestist kohapealt ostes 99EUR, kuid 394W paneel poest ostes maksab vaid 170EUR.

3) Võimsus. Võimsus on oluline mitmel põhjusel. Esiteks on pind, kuhu paneelid pannakse üsna loetud. Seega mida võimsam paneel, seda suurem tootlikkus per m2. Teiseks on paneeli koguvõimsusega seotud päikeseenergia kontrolleri valik. Näiteks 12V süsteemis võib 60A MPPT kontrollerile järele ühendada vaid 720-760W päikesepaneele eh antud näite puhul on kõige mõistlikum osta 2 x 365W paneelid.

4) Voc ehk pinge avatud ahelas. See näitaja on kriitiliselt oluline kontrolleri jaoks. Kontrolleri 2 kriitilist parameetrit on paneelide koguvõimsus ja paneelide Voc. Voc-st sõltub, kuidas sa paneelid omavahel ühendama pead.  Näiteks võib sul olla 12V 60A MPPT kontroller, mille näitajad on 740Wp päikesepaneele ning Voc 50V. See tähendab, et kui sa kasutad 2 tk 365W paneeli, mille igaühe Voc on 35V, siis kui sa need paned seeriasse, on paneelide koguVoc 70V, mis ületab kontrolleri 50V. Seega antud näite puhul pead sa panema paneelid paralleelselt ehk rööbiti. Ps! 365W paneeli Voc erinevad tootjate lõikes, seega alati kontrolli üle.

Kuidas päikesepaneele valida?

mis on päikeseenergia ning millised on päikeseenergia ellised ja puudused

Kuidas päikesepaneele valida?

Siin räägime, kuidas valida oma päikesepaneelide komplekti jaoks õiged päikesepaneelid.

Kui palju maksavad päikesepaneelid?

Päikesepaneelide hind sõltub võimsusest ja kui levinud nad on.  Hea hinnaga päikesepaneele saab nende maaletoojate käest, mille kliendid on üldjuhul ärikliendid - suurte koguste tarbijad. Kuna maaletoomise kulu on suur kuluartikkel, tuuakse korraga Eestisse suur kogus ja sealt saab väga hea hinnaga suure võimsusega paneele. Probleem on selles, et sina pead päikeseenergia kontrolleri valima nende järgi. Seega pead olema nutikas.

Toon välja mõned näited koos hindadega, mis kõige enam sobivad väikestesse süsteemidesse ning meie viidatud kontrolleritega.

100W päikesepaneel - Alist tellides maksad vaid 74 EUR, Eestis kõige odavam 99EUR. Sobib 30W PWM kontrolleriga.

200W päikesepaneel - Alist tellides maksad 130EUR, Eestist leidnud ei ole. Sobib 20A MPPT kontrolleriga

365W päikesepaneel - Eestist ostes maksab 190-220 EUR. Sobib ideaalselt 30A MPPT kontrolleri ja 60A MPPT kontrolleriga

395W - 410W päikesepaneel - Eestist ostes hinnad alates 140- 180 EUR. Sobib mõningate 30A MPPT, 60A MPPT  ning 80A MPPT kontrolleriga.

460W - 520W päikesepaneel - Eestist ostes 150 - 220 EUR. Sobib ideaalselt 40A MPPT ja 80A MPPT kontrolleriga.

Kuidas päikesepaneele paigaldada?

See, kuidas päikesepaneele paigaldada sõltub, kuhu paigaldada soovitakse. Suured päikesepargid paigaldatakse maapinnale, sest seal on ruumi. Tavatarbijad ja pigem väiksemad tootjad panevad siiski enamuses ajas katusele, kui see vähegi on võimalik. See sõltub esiti sellest, millisesse ilmakaarde katus on suunatud ning kas see kannatab päikesepaneelide raskust. Kui ei ole võimalik katusele panna, siis pannakse ka maapinnale. 

Kui tahta päikesepaneelidest maksimumi välja võtta, siis peaksid päikesepaneelid olema suunatud lõunasse ja kaldega vahemikud 30–45 kraadi, et päikesevalguse hulk oleks kõige suurem.

Erinevad katusekatted vajavad erinvaid kinnitusi . Kõige lihtsam, kiirem ja odavam on päikesepaneelide paigaldamine bituumenkatusele ja ka plekkkatusele. Ka maapinnale paigaldamine on kallis, kuna tuleb valada betoonist kingad, mille külge raam kinnitatakse. Katusekattest on  kõige kallim paigaldada kivikatusele, kuna kivid tuleb reaalselt eemaldada. Tänapäeval on paneelide paigaldamine lihtne, kuna targad on juba mõeldud välja spetsiaalsed. D

 

EPO ehituspood on piltidega näitlikustanud, kuidas ja milliste vahenditega päikesepaneele millisele katusekattele paigaldada. Seega toon välja need pildid, sest need on päris informeerivad.

 

Seni ei ole paneelide paigaldamine inimestele suurt peavalu põhjustanud, kuid päikesepaneelide kaabli läbiviimine on see, mis seni ehk kõige enam peamurdmist põhjustanud on. 

Päikesepaneelide kinnitamine lehtterasest ja eterniidist katusele

Eterniitkatuse puhul ma kindlasti kasutaksin roovituse külge kinnitamiseks spetsiaalselt distantskruvisid.

Päikesepaneelide kinnitamine lehtterasest ja eterniidist katusele

Päikesepaneelide kinnitamine bituumensindel katusele

Päikesepaneelide kinnitamine bituumensindel katusele

Päikesepaneelide kinnitamine valtsplekk katusele

Päikesepaneelide kinnitamine valtsplekk katusele

Päikesepaneelide kinnitamine savi- ja betoonkivi katusele

Päikesepaneelide kinnitamine savi- ja betoonkivi katusele

Päikesepaneelide kinnitamine  maapinnale

Päikesepaneelide maapinnale paigaldamiseks on lahendusi mitmeid - on olemas metallist raamid või puidust raamid. Tähtis on kinnitus. Meie tormi-iilid viivad sul paneelide lihtsalt minema. On kasutusel kruvimeetod, kuid enamlevinud on siiski betoonist kingade valamine, mille sisse keeratakse pärast betoonikruvid.

päikesepaneelide paigaldamine maapinnale
päikesepaneelide paigaldus eterniitkatusele

Päikesepaneelide paigaldus katusele - kuidas?

Siin räägime, kuidas paigaldada katusele päikesepaneele erinevate katusekatete korral.

Päikesepaneelide paigalduse teenus

Päikesepaneelide paigalduse teenus on mõeldud neile, kes väga kindlalt ennast veel ei tunne ning vajavad abi.  Päikesepaneelide paigalduse hind sõltub paneelide arvust, katusekattest ja kõrgusest. Seega palun ole hea ja võta ühendust. Palun kirjuta, milline on katusekatte tüüp, katuse harja kõrgus ja mitu paneeli ning mis mõõdus paneelid on. Või kui tahad maapinnale, siis palun kirjuta paneelide mõõdud.

päikesepaneelide kinnitamine

Tooted

 • Päikesepaneelid

 • Kontrollerid

 • LiFePO4 akud

 • Inverterid

päikesepaneelide hind

Paigaldus & Abi

 • Päikesepaneelide paigaldus

 • Akupankade paigaldus

 • Terviksüsteemide paigaldus

 • Abi Alist ostmisel

mis on päikesepaneelid

Hooldus  & kontroll

 • Süsteemide kontroll

 • Komponentide kontroll

 • Süsteemi seadistamine

päikesepaneelide aku paigaldamine

Õpinurk

 • Loe ja mõtle kaasa

 • Blogi

 • Lubaduse tagamine

bottom of page