top of page

Mis on päikesepaneel?

Päikesepaneel on seade, mis muundab päikesevalguse elektrienergiaks. Need koosnevad päikeserakkudest, mida nimetatakse ka fotogalvaanilisteks rakukesteks. Fotogalvaanilised rakud on valmistatud pooljuhtmaterjalidest, nagu räni, mis suudavad päikesekiirgusest saadava valguse abil tekitada elektrivoolu.

 

On olemas mono ja polü päikesepaneelid, mis erinevad efektiivsuse osas, kuid kuna mono on polü paneelideks natukene kallimad, siis tavakasutajale vahet ei ole.

 

Lisaks on saab neid liigitada jäikuse järgi - on jäiga raamiga päikesepaneelid ning on painduvad päikesepaneelid. Painduvaid paneele kasutatakse pigem siis, kui päikesepaneele on vaja liigutada või kui pind ei võimalda jäiga paneeli paigaldust - autosuvilad, paadid jne. Ka efektiivsus on painduval paneelil halvem, tulenevalt halvemast soojuse ärajuhtimise võimest.

Päikesepaneelid on üks olulisemaid komponente päikeseenergia süsteemides, mida kasutatakse taastuvenergia tootmiseks. Kui päikesepaneelid on paigaldatud päikese käes, hakkavad nad neile langeva valguse abil tekitama elektrivoolu. See elektrivool saadetakse seejärel läbi inverteri, mis muudab selle vahelduvvooluks (AC), mida saab kasutada koduste seadmete ja elektrisüsteemide toiteks või saata elektrivõrku.

Päikesepaneelid on keskkonnasõbralikud ja jätkusuutlikud energiaallikad, kuna nad ei tekita õhus saasteaineid ega süsinikujalajälge energia tootmisel. Need on leidnud laialdast kasutust nii majapidamistes kui ka tööstuses, aidates kaasa puhta energia tootmisele ja sõltumatusele fossiilkütustest.

Millised on päikesepaneeli olulised näitajad?

Päikesepaneelidel on mitmeid olulisi näitajaid, mis sõltuvad ennekõike kasutamise kohast ja vajadusest. Toon välja mõned olulisemad.

1) Painduvus. On olemas jäiga raamiga päikesepaneelid ning painduvad päikesepaneelid. Jäiga raamiga päikesepaneelid on selgelt enam kasutatavad, sest üldjuhul paigaldatakse need statsionaarselt ning neid üldjuhul ei liigutata. Painduvaid kasutatakse siis, kui on soov neid lihtsalt liigutada või kui jäika paneeli ei saa panna. Näiteks matkaautode katused ja jahtide erinevad kumerad pinnad. Mina kasutan painduvaid paneele reisidel - hea auto katusele panna.

2) Hind. Mida enamlevinud ja võimsam paneel, seda odavam on. Nt 100W paneel maksab Alist ise tellides 74EUR, Eestist kohapealt ostes 99EUR, kuid 415W päikesepaneeli saab juba alla 100EUR kätte.

3) Võimsus. Võimsus on oluline mitmel põhjusel. Esiteks on pind, kuhu paneelid pannakse üsna loetud. Seega mida võimsam paneel, seda suurem tootlikkus per m2. Teiseks on paneeli koguvõimsusega seotud päikeseenergia kontrolleri valik. Näiteks 12V süsteemis võib 60A MPPT kontrollerile järele ühendada vaid 720-760W päikesepaneele ehk antud näite puhul on kõige mõistlikum osta 2 x 365W paneelid.

4) Voc ehk pinge avatud ahelas. See näitaja on kriitiliselt oluline kontrolleri jaoks. Kontrolleri 2 kriitilist parameetrit on paneelide koguvõimsus ja paneelide Voc. Voc-st sõltub, kuidas sa paneelid omavahel ühendama pead.  Näiteks võib sul olla 12V 60A MPPT kontroller, mille näitajad on 740Wp päikesepaneele ning Voc 50V. See tähendab, et kui sa kasutad 2 tk 365W paneeli, mille igaühe Voc on 35V, siis kui sa need paned seeriasse, on paneelide kogu Voc 70V, mis ületab kontrolleri 50V. Seega antud näite puhul pead sa panema paneelid paralleelselt ehk rööbiti. Ps! 365W paneeli Voc erinevad tootjate lõikes, seega alati kontrolli üle.

Kõige rumalam tegu, mida sa teha saad, on osa kõigepealt paneelid (nt saad hea hinnaga) ja alles siis päikeseenergia kontrolleri. Näiteks sa saad imelise hinnaga 2 tk 415W paneeli (VOC 38V) ja tahad luua 12V süsteemi. Kokku on pa