top of page

Mis on hübriidinverter?

Tegelikult oleks õigem õelda inverter-laadija, kuna hübriidinverteri mõistet kasutatakse enam on-grid inverterite kohta, millel on aku lisamise võimalus. Ka kasutatakse mõistet off-grid hübriidinverter, kuid oluline sinu jaoks on teada - on olemas:

- on-grid inverterid, mis toodavad vaid otse võrku

- on-grid hübriidinverterid, millele saab lisada ka akusid, kuid nende peamine funktsioon on ikkagi toota võrku

- off-grid hübriidinverterid, millel on tegelikult ka on-grid funktsioon ehk võrku müümise võimalus

- off-grid inverter-laadija, millega võrku müüja ei saa.

See jutt siin on peamiselt sellest viimasest ehk off-grid inverter-laadijast ehk rahvakeeli ikkagi hübriidinverterit.

Mis on päikeseenergia off-grid inverter-laadija?

Ma jumaldan off-grid inverter-laadijaid. Need on soodsad, lihtsad paigaldada, disainilt ilusad ja nutikad. Need sobivad nii sauna, suvilasse, korterisse kui majja. Need on lihtsalt loogiline valik.

Aga enne räägime, mis need üldse on ja teen seda võimalikult lihtsalt ja ausalt, nagu alati.

Esiteks teeme kiire ülevaate, mis on inverter ja mis on konverter. Mõlemad on sellised seadmed, mis muundavad energiat. Inverter muundab alalisvoolu ehk DC voolu vahelduvvooluks ehk AC vooluks. Konverter muundab ainult alalisvoolu pinget kas alla või ülesse.

Off-grid inverter-laadija on seade, millel puudub võrku müümise funktsioon. Sellel on võrguelektri sisendi osa, mille eesmärk on pakkuda seadmetele elektrit siis, kui päikest pole ja aku on tühi. Inverter ise kontrollib aku laetuse taset ja päikesepaneelidest sisse tuleva energia hulka ning kui need on alla inimese poolt sisestatud piirmäära, siis lülitab end iseseisvalt ümber võrguelektrile. See vahetus on ülikiire ja sina võid seda märgata vaid korraks viksavate tulede põhjal. Seda seadet, mis sellise tegevuse eest vastutab nimetatakse ATSks ehk automaatseks ümberlülituse seadmeks.

 

Seega jõudsime teemani, et mida off-grid inverter-laadija endas sisaldab. Off-grid inverter-laadija sisaldab lisaks eelpool nimetatud konverterile ehk päikeseenergia kontrollerile, inverterile ja ATSile sisaldab see ka kõiki kaitsmed ja kaableid ning AC akulaadijat.

 

Just see AC akulaadija muudab inverter-laadija äärmiselt nutikaks ja mõistlikuks lahenduseks, sest ajal, mil süsteem on tulenevalt tühjast akust end võrguelektrile ümber lülitanud, laeb see ka automaatselt akusid. Lisaks suudavad paljud hübriidinverterid suhelda akukeskustega, mis muudab süsteemi väga efektiivseks.

 

Sellesse võrgu sisendisse saab ühendada nii võrku ühendatud kaabli kui generaatori. Vahel peal olema kindlasti õige suurusega AC kaitsmed. Küll aga peab arvestama, et kui inverter-laadijal on järel võrgukaabel ja kui aku on piisavalt täis ning süsteem lülitab end uuesti akureziimile, siis võrguenergia tarbimist enam ei toimu. Kui järel on generaator, siis ilma spetsiaalse vahejubinata generaatorist tulenevat energiat süsteem vastu e võta (kuna töötab uuesti aku pealt), kuid genekas ise töötab "tühjana" edasi.

 

Inverter-laadijal saate ise määrata, et millise akupinge korral süsteem lülitab võrgule ja millise korral uuesti võrgult akule. Kui kasutate generaatorit, siis see "võrgult akule" seadistus võiks olla suurem. Nt 48V akupanga korral võiks see olla 54V. Minul on võrguenergia olemas, kuid talvel olen ma seadmed nt alumise piiri ehk millal süsteem läheb üle võrguenergiale, 50% ehk 48V LiFePO4 akul korral on mul alampiirikas määratud 52V ja uuesti akuenergiale üleminek on määratud 53V. See tundub väike, kuid LiFePO4 aku korral on 52V ca 45-50% aku mahust ja 53V on 75-80%. Seega 1V tähendab 30% vahet.

 

Kuidas inverter-laadijat valida?

Esiteks ütlen kohe ära, et inverter-laadijad, milles on PWM kontroller, mine kauge kaarega mööda. Need on äärmiselt ebaefektiivsed ja päikesepaneelide õige ühendamise valem on kole keeruline. Seega vali vaid MPPTga inverterid. See hinnavahe ei ole nii suur.

 

Ülejäänud valikul on vaid 1 tähtis otsus vaja teha - kui võimas? Ehk milliseid seadmeid sa soovid korraga töös hoida.

 

On olemas imepisikesed 12V 1600W inverter-laadijaid, 24V 3000W, 24V 3600W, 48V 5500W, 48V 6200W jne. Seega valik on suur ja peaks jaguma kõikidele maitsetele. Ma ei ole veel testinud ühtegi kolmefaasilist inverter-laadijat, kuid kuna mul endal on seda vaja, siis ma pean selle ikkagi ära tegema

Paigaldada tuleb hoone sisse seinale kahe kruviga. Kui on põlevmaterjalist sein, siis alla tsementplaat või tulekindel kips. Lakke igaks juhuks ka suitsuandur. Sa võid paigaldada tsementplaadi seinast distantsklotsidega ka natuke eemale ja selle taha peidad nt kaablid. Siis jääb eriti ilus ja puhast pilt.

 

Seina peal peaks sul olema järgmised komponendid:

 1. Inverter-laadija

 2. AC kaitsmeplokk, kus on sees sissetuleva AC energia kaitse ja kui hästi tähistada, siis ka väljamineva AC energia kaitsmed

 3. DC kaitsmeplokk ehk päikesepaneelide kaitsmed

 4. Peakaitse (inverteri võimsus jagatud süsteemi nominaalpinge x 1,25)

 5. Punane ehk plusskaabel inverteri-peakaitsme-aku vahele

 6. Must ehk miinuskaabel inverterist aku miinusterminalile

 7. Päikesepaneelide kaablid kaitsmeplokki ja kaitsmeplokist inverterisse

 8. Inverteri maanduskaabel spetsiaalselt tähistatud kohast aku miinusterminalile.

Inverter-laadijal on kõik kohad ära tähistatud et mis läheb kuhu. On äärmiselt raske panna vale kaabel valesse kohta, kuid jäta meelde, et meie õigusruumis tohib elektriühendusi teha vaid selleks väljaõppinud elektrik. Ühenduste tegemiseks peab üldjuhul esipaneeli ära võtma, kuid see käib kahe väikese kruviga.

 

Paigaldamise kõige suurem murekoht on kehvasti kinni keeratud kaablid. Olgu selleks päikeseenergia poole peal, inverteris või AC kaitsmeplokis. Liikuvad kaablid võivad tekitada kaarleeki ja see on tulekahjude põhjus nr 1. Seega kõik korralikult kinni. Teiseks ei tohi teha mitte ühtegi ühendamist siis, kui energia on hübriidinverterile järgi ühendatud. Ükskõik, mida sa ka ei ühenda või ümber ei tõsta, PV kaitsmed ja AC sisendi kaitsmed peavad olema OFF.

 

Kõikidel Inverter-laadijatel on väga selged ja lihtsad ühendamise kohad ning tõesti on väga keeruline valesti ühendada. Suurim viga on, kui kaabel pole see, mis ta olema peaks. Näiteks on küll päikeseenergia punane kaabel, mis peaks olema plusskaabel, kuid kas lohakusest või laiskusest on see hoopis ühendatud päikesepaneelide miinuskaabliga.

 

Igasuguse inverteri miinuseks on lärm -see teeb korralikult häält, seega puhkamise kohtadesse ära seda riputa. See vaja korralikult õhku jahutamiseks, seega umbsesse kohta ära paigalda ning seda tohib kasutada vaid sisetingimustesse paigaldatuna.

 

Kokkuvõtteks

 • Inverter-laadija on nutikas valik, mis tervikuna on odavam, kui osta selles sisalduvad komponendid eraldi.

 • Seda saad kasutada nii võrguelektri olemasolul kui ilma. Ilma võrguelektrita saad järgi ühendada generaatori ja kõik seadmed, mis on selle hübriidi järgi ühendatud, saavad automaatselt elektri. Lisaks laeb see samal ajal ka su akusid. Kui akud on täis, lülitab süsteem end ise tagasi akureziimile.

 • Inverter-laadija on disainilt ilus ja ka lõpptulemus on ilus.

 • Seda on väga keeruline valesti ühendada, sest inverteril on selgelt kirjas, mis kuhu läheb.

SVENI LEMMIKUD POES

Päikeseenergia LiFePO4 aku 12V 100Ah
HalbOkeiHeaSuperFantast

450EUR

80A MPPT päikeseenergia laadimiskontroller
HalbOkeiHeaSuperFantast

170EUR

24V 3000W hübriidinverter_edited.png

24V 3000W kontroller-inverter

Off-grid, MPPT

HalbOkeiHeaSuperFantast

450EUR

24V 3000W madalsagedus puhasiinuslaine päikeseenergia inverter
HalbOkeiHeaSuperFantast

650EUR

HalbOkeiHeaSuperFantast

380EUR

25,6V 100Ah_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

860EUR

60A MPPT päikeseenergia kontroller
HalbOkeiHeaSuperFantast

120EUR

375W päikesepaneelide müük
HalbOkeiHeaSuperFantast

130EUR

TERVIKLIKUD KOMPLEKTID

TARNE 14-20 PÄEVA

Camper Van_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

2290EUR

Camper Van_edited.png
HalbOkeiHeaSuperFantast

2400EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

995EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

1690EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

1700EUR

A single-storey modern rustic cottage
HalbOkeiHeaSuperFantast

2890EUR

bottom of page